دفتر مدیریت کلاسی چیست ؟ 

با توجه به تغییر نظام ارزشیابی ، لازم است در فرایند ارزشیابی تحصیلی – تربیتی ، تمامی اطلاعات شامل اهداف آموزشی ، سنجش عملکرد دانش آموز ، ابزار های تدریس ، پیشرفت تحصیلی و... ثبت گردد .

دفتر مدیریت کلاسی با ایجاد جدول های مختلف این عمل را شفاف کرده و از معلم می خواهد درطول سال تحصیلی به کمک این دفتر به ثبت اطلاعات لازم بپردازد .

این دفتر شامل چه بخش هایی است ؟ 

در ویرایش جدید ( 1402-1401 ) 10 جدول قرار داده شده است ، هر کدام دارای راهنمای مشخص است و باید در طول سال تکمیل شود .

جدول 1 / اسامی دانش آموزان ( تک پایه – چند پایه )

در این جدول باید اسامی دانش آموزان کلاس با توجه به پایه آنها وارد شود .

جدول 2/مواد درسی و ساعات کار هفتگی ابتدایی

 با مشاهده این جدول باید به طراحی برنامه هفتگی بپردازید که شامل ساعات ذکر شده برای هر درس است.

جدول 3/ برنامه درسی هفتگی

با توجه به جدول 2 این جدول طراحی می شود ( نکته حائز اهمیت در ارتباط با درس فارسی است که تمامی عناوین مثل املا ، نگارش ، خواندن ، انشا و ... همگی با نام فارسی در برنامه هفتگی قرار دارند .)

جدول 4/ بودجه بندی برای تدریس دروس

در این جدول معلم با توجه به مشاهدات و برنامه ریزی خود برای هر نیمه ماه یک بودجه بندی در نظر می گیرد تا طبق آن اقدام به تدریس مواد درسی کند . ( می توانید بودجه بندی پیشنهادی دوم دبستان را در پیج ما مشاهده کنید .)

جدول 5-الف/ طرح یادگیری معلم برای برنامه ریزی یاددهی – یادگیری / ( نام هر درس )

با توجه به بخش های این جدول معلم باید ، با ذکر تاریخ ، روز ، واحد درسی و فضای آموزشی ، درباره نقش خود به عنوان آموزگار در کلاس و نقش دانش آموز به عنوان فراگیر ثبت اطلاعات کند . در صورتی که معلم در تدریس خود قصد سنجش داشته باشد ، در قسمت سنجش باید کد مربوط به سنجشی که انجام داده است را یادداشت کند .( جدول مربوط به انواع سنجه ها و کد آن ها در ابتدای دفتر مدیریت کلاسی موجود است . )

جدول 5-ب/ نمون برگ ثبت عملکرد دانش آموز در راستای جدول 5-الف / ( نام هر درس )

با توجه به بخش های این جدول ، معلم باید با ذکر کد هر دانش آموز ، کد سنجش انجام شده ، تاریخ ، روز و موضوع درس ، نسبت به توصیف عملکرد دانش آموز در سنجش انجام شده اقدام نماید .

جدول 6/ ثبت مشاهده باز ( واقعه نگاری ) عملکرد دانش آموزان

معلم با توجه به مشاهدات خود از هر دانش آموز نسبت به مشکلات یادگیری و اخلاقی او ، اقدام به ثبت اطلاعات در این جدول می کند ، در 3 قسمت توصیف رویداد ، تفسیر مهارت و ارائه راهکار . حائز اهمیت است که در چنین مواردی حتما مداخله آموزشی انجام می شود . ( به یاد داشته باشید نیازی به ثبت اطلاعات در این جدول برای همه دانش آموزان نیست . )

جدول 7/ ثبت غیبت دانش آموزان

در این جدول غیبت و تاخیر دانش آموزان بدون توجه به موجه و یا غیر وجه بودن آن ثبت می شود .

جدول 8/ثبت دیدار فردی با اولیا

در صورتی که به صلاح دید معلم نیاز به ملاقات اولیا دانش آموز باشد تا درباره مشکلات درسی یا اخلاقی او گفتگو شود ، تاریخ ، موضوع و نتیجه این دیدار در این جدول ثبت می شود .

جدول 9 / ثبت جلسات دیدار عمومی ماهانه اولیا

جلسات ماهانه آموزگار با اولیا که با هماهنگی مدرسه انجام میشود به صورت خلاصه در این جدول ثبت می شود . ( با ذکر تاریخ ، روز ، تعداد حاضرین ، اسامی غایبین ، موضوعات مطرح شده و پیشنهادات اولیا . )

جدول 10/ ثبت گزارش های گردش علمی ( حضوری / غیر حضوری )

همانند جدول ثبت جلسه با اولیا ، در این جدول نیز به صورت خلاصه درباره گردش های علمی صورت گرفته  ثبت اطلاعات انجام می شود . ( با ذکر تاریخ ، روز ، تعداد حاضرین ، اسامی غایبین ، اهداف و دستاورد های گردش علمی ، نوآوری و خلاقیت های مرتبط با این گردش و ... )

 

 

دفتر مدیریت کلاس الکترونیک

 

دفتر مدیریت کلاس الکترونیکی چیست ؟ 

شاید تا به حال به این موضوع فکر کرده باشید که ای کاش می توانستید دفتر مدیریت کلاس خود را تایپ کنید و نیازی به نسخه کاغذی آن ، کپی گرفتن صفحه های دفتر و دردسر های دیگر نباشد. 

در نسخه الکترونیک دفتر مدیریت کلاسی شما می توانید به راحتی و به هر میزانی که می خواهید در دفتر خود تایپ کنید ، بدون اینکه نگران فضای کم ، تعداد صفحات ، وزن و هزینه آن باشید . 

شما می توانید نسخه ورد ( قابل تایپ ) و پی دی اف ویرایش 1402-1401 ، دفتر مدیریت کلاس تمام پایه های دبستان را از سایت ما تهیه کنید .  

مزایای دفتر الکترونیک

 

روی پایه مورد نظر کلیک کنید . 

دفتر مدیریت کلاسی پایه اول دبستان ( ورد و پی دی اف )

دفتر مدیریت کلاسی پایه دوم دبستان ( ورد و پی دی اف)

دفتر مدیریت کلاسی پایه سوم دبستان ( ورد و پی دی اف)

دفتر مدیریت کلاسی پایه چهارم دبستان ( ورد و پی دی اف)

دفتر مدیریت کلاسی پایه پنجم دبستان ( ورد و پی دی اف)

دفتر مدیریت کلاسی پایه ششم دبستان ( ورد و پی دی اف)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید