طرح درس چیست ؟ و چطور نوشته می شود ؟ 

 

طرح درست

طرح درس چیست؟

در ابتدا برای درک بهتر اینکه  طرح درس چیست ، چطور نوشته می شود و اصلا به چه دردی می خورد ،  بهتر است با تاریخچه آن و نحوه شکل گیری آن آشنا شویم .

تاریخچه  :

برای اولین بار در سال 1918 ، طرح درس یا سناریوی آموزشی توسط فرانکلین بوبیت مطرح شد . در آن استفاده از یک سازمان دهی در امر یاددهی و یادگیری مورد اهمیت واقع شد . در سال 1950 بنجامین بلوم که روانشناسی مطرح در امر تعیلم و تربیت بود ، سناریو آموزشی  را به شکلی که امروز از آن می بینیم در آورد . و در ادامه درسال 1962 رابرت گلیرز نظرات تکمیلی خود را به دیدگاه بلوم افزود . و در نهایت این موضوع  در بطن ابزارهای آموزشی در جهان قرار گرفت.

چرا  مهم است :

در ابتدا باید بدانیم که طرح درس یکی از مهمترین ابزار های آموزشی است . از این جهت که به کمک یک طرح  آماده و کامل میتوانیم به تدریس شکل ببخشیم و بدون سر درگمی در کلاس درس حضور یابیم . سناریو آموزشی  ، آموزش را نظام مند ، منسجم و مهم تر از همه هدف مند می کند. ما در طرح اهداف آموزشی را به صورت طبقه بندی شده آماده می کنیم و برای هر کدام بازه زمانی مشخصی را تعیین می کنیم . در نتیجه تمام راهکار های لازم که در نگارش طرح  به کار می رود ، کیفیت آموزش را بالا می برد و کلاس درسی پویا و بدون اتلاف وقت خواهیم داشت .

طرح درس چیست :

طرح درس که به آن  Lesson Plan نیز می گوییم نوعی راهنمای آموزشی  Instructional Guide است . در واقع طرح  ، اجزای مختلف یک فرایند آموزشی را برای مشارکت فعال  و درست دانش آموزان به جهت دستیابی به اهداف آموزشی ترسیم می کند . طرح  یک ساختار سازمان یافته است که برای هدایت فعالیت های آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد . به طور کلی می توانیم بگوییم طرح  همان دفترچه راهنما کلاس درس مان است، که به کمک آن می توانیم یک کلاس با دانش آموزان پویا و توانمند را مطابق اهداف آموزشی ، پرورش دهیم .

  در یک طرح  ، مفاهیم ، اهداف ، فرصت های آموزشی و ارزیابی یک درس بیان می شود .  در طرح درس مجموعه فعالیت هایی که معلم از قبل برای رسیدن به یک یا چند هدف آموزشی ویژه تدارک می بیند ، پیش بینی و تنظیم می شود. معلم به کمک طرح درس می تواند فعالیت های ضروری آموزشی را به ترتیب و در مراحل و زمان های مشخص ، به شیوه ای منطقی پیش ببرد .

چگونه نوشته می شود :

برای نگارش یک طرح  ، الگو ها و نمونه های متفاوتی وجود دارد ولی به طور کلی بیان موارد که در ادامه ذکر می شود با اهمیت و ضروری است . طرح درس می تواند روزانه ، هفتگی ، ماهانه ، فصلی و سالانه باشد . طرح  به طور کلی شامل 4 مرحله اصلی است :

 1. تعیین هدف کلی
 2. تحلیل آموزشی
 3. گزینش محتوا و رسانه ها
 4. تعیین نظام ارزشیابی

برای نوشتن یک طرح  می توانیم قالب زیر را در نظر داشته باشیم :

 1. عنوان درس
 2. گروه هدف درس شامل اهداف کلی
 3. اهداف درس شامل اهداف جزئی و رفتاری
 4. رئوس مطالب درس یا کلید واژه
 5. روش های آموزشی یا روش تدریس
 6. برآورد زمان در درس
 7. تجهیزات آموزشی مورد نیاز درس
 8. تکالیف دانش آموزان
 9. روش ارزشیابی درس

با رعایت این قالب می توانیم یک طرح  کامل داشته باشیم که به عنوان بخشی از بسته مدیریت کلاسی است . علاوه بر آن با نوشتن طرح درس می توانیم به راحتی و در هر روز دفتر مدیریت کلاسی کامل و بی نقصی را با فعالیت های روزانه مان پر کنیم . اگر با دفتر مدیریت کلاسی آشنا نیستید بر روی لینک رو به رو کلیک کنید .  دفتر مدیریت کلاسی چیست ؟ 

آیا گروه همگام با دبستان نمونه ای برای طرح درس دارد ؟

ما در گروه همگام با دبستان ، همیشه همراه و همیار شما آموزگاران هستیم . با توجه به این که این گروه با هدف کمک به روند بهتر آموزش برای دانش آموزان و آموزگاران پایه گذاری شده است ، به همین جهت در حال آماده سازی یک طرح کامل برای تمام دروس هستیم تا شما آموزگاران بتوانید به عنوان نمونه از آن ها استفاده کرده و طرح  مناسب کلاس خود طراحی کنید .

به زودی فایل طرح درس تمام دروس در این صفحه بارگذاری می شود.

برگرفته از مجموعه بسته مدیریت کلاسی گروه آموزشی  مرآت دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید